Details
| Outer dimensions L x W x H | 40 x 15.6 x 9 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 37.1 x 13.8 x 8.8 cm |
| Usable interior height in stack | 8.1 cm |
| Viewing/access opening W x H | 10.7 x 4.7 cm |
| Label field W x H | 9.7 x 4.3 cm |
| Volume | 4.7 liter |
| Weight | 378 g |
| Material | PP |
| Colour | sky blue similar RAL 5015 |
Product information
Product safety and conformity information
Print version
Accessories


Insertable viewing panels RK
ES 1509
ES 1509
starting at £0.24


Transverse dividers RK
QT 1509
QT 1509
starting at £0.51


Dust lid RK
SD 4156
SD 4156
starting at £2.51






