Details
| Outer dimensions L x W x H | 40 x 23.4 x 14 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 37.1 x 21.6 x 13.8 cm |
| Usable interior height in stack | 13.1 cm |
| Viewing/access opening W x H | 17.6 x 8.7 cm |
| Label field W x H | 17.6 x 8.3 cm |
| Volume | 11.4 liter |
| Weight | 612 g |
| Material | PP |
| Colour | sky blue similar RAL 5015 |
Product information
Product safety and conformity information
Print version
Accessories


Insertable viewing panels RK
ES 214
ES 214
starting at €0.49


Transverse dividers RK
QT 214
QT 214
starting at €0.85


Dust lid RK
SD 4234
SD 4234
starting at €3.15






