Details
| Outer dimensions L x W x H | 30 x 20 x 12 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 27 x 17 x 11.5 cm |
| Usable interior height in stack | 10.5 cm |
| Stacking height | 10.8 cm |
| Side design | Closed |
| Base design | Smooth, closed |
| Coupling system design | Long side |
| Handles front | closed |
| Handles long side | closed |
| Comprising | 1x EG 32/12 HG 2x EG V |
| Volume | 5.3 liter |
| Weight | 550 g |
| Material | PP |
| Production information | Colour fluctuations are unavoidable due to raw material reasons |
| Colour | silver grey similar RAL 7001 |
Product information
Product safety and conformity information
Print version
Accessories
Spare parts


Interlocking system for Euro containers
EG V
EG V
starting at £6.12






